Dokonując różnych bilansów i podsumowań na zakończenie roku zobaczmy pokrótce jak wyglądały one w 2021 roku w Parafii św. Jana Chrzciciela i całym naszym życiu parafialnym.
Na wiosnę chcieliśmy kontynuować remont krypty obejmujący głównie wykonanie Groty Matki Bożej by jej figura wróciła na swoje miejsce.
Do naszej parafii przybył w dniu 6 grudnia św. Mikołaj. Mimo brzydkiej pogody, braku śniegu i pandemii, Dostojny Gość zjawił się punktualnie o wyznaczonej porze w parafialnej auli i nie zawiódł niecierpliwie oczekujących. Po przywitaniu oraz po prezentacji grup formacyjnych dzieci i młodzieży przez ich opiekunów: ks. Dariusza, ks. Grzegorza, s. Samueli oraz s. Pauli, św. Mikołaj przystąpił do wręczania prezentów. Obdarowane były wszystkie dzieci: małe, większe, duże i bardzo duże, wszak wszyscy jesteśmy Dziećmi Bożymi. Niestety św. Mikołaj nie mógł zagrzać u nas długo miejsca, choć bardzo mu się spodobała gościnność i śpiewy zebranych w auli pod dyrekcją s. Pauli, gdyż mimo daru bilokacji, musiał udać się też do innych dzieci, zaś zgromadzeni również spieszyli się na wieczorną roratnią Mszę św.
Parafialna pielgrzymka na Jasną Górę 2021
U zarania dziejów naszej parafii, w roku 1976 został złożony ślub: jeżeli sprawa Boża zwycięży i parafia mimo trudności, przy kaplicy św. Janów powstanie, wtedy, co roku będą urządzane obowiązkowo pielgrzymki parafialne do Częstochowy.
W dniu 20 listopada 2021 r., pod duchową opieką ks. proboszcza Jerzego Serwina po raz kolejny, dwoma autokarami, wyruszyła parafialna, dziękczynna pielgrzymka na Jasną Górę. Wzięło w niej udział ok. 80 osób. Szeregi pielgrzymów zasilili także parafianie (17 osób) od Pana Jezusa Dobrego Pasterza.
Problematyka synodalna – spotkanie z ks. dr. Tadeuszem Noskiem
W dniu 17 października, rozpoczął się etap diecezjalny synodu Archidiecezji Krakowskiej. W kilka dni później spłynęły do parafii archidiecezji krakowskich, w tym także i do naszej, przygotowane przez Stolicę Apostolską pytania, które stały się podstawą do dyskusji i konsultacji oraz opracowania, na szczeblu parafii odpowiedniego dokumentu
Wprowadzeniem do zagadnienia był pierwszy (planowany jest cały cykl) wykład ks. dr. Tadeusza Noska pt. „Ku Kościołowi synodalnemu w parafii: komunia, współuczestnictwo, misja”, który odbył się 16 listopada w parafialnej auli.
Tegoroczny, ósmy już z kolei Bal Wszystkich Świętych, miał miejsce 28 października. Rozpoczął się on nabożeństwem różańcowym, po którym przebrane za świętych dzieci wyruszy w barwnym korowodzie. Tym razem, prowadzony przez ks. Grzegorza Kurzca pochód, po okrążeniu naszej świątyni skierował się do parafialnej auli, a nie jak to było dotychczas do szkoły nr 2.
SPOTKANIE Z KS. PROF. ROBERTEM NĘCKIEM
Minęło już 5 lat od śmierci ks. kardynała Franciszka Macharskiego i stało się to okazją do spotkania z ks. prof. Robertem Nęckiem, w ramach comiesięcznej katechezy dorosłych. Obecnie ks. profesor jest kierownikiem Katedry Edukacji Medialnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, a w latach 2005 -2016 był rzecznikiem prasowym Archidiecezji Krakowskiej.
PEREGRYNACJA RELIKWII BŁOGOSŁAWIONEGO KS. MICHAELA MCGIVNEYA
Peregrynacja relikwii błogosławionego ks. Michaela McGivney’a, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba, w naszej archidiecezji rozpoczęła się 11 września, koncelebrowaną, uroczystą Mszą św., której przewodniczył ks. abp. Marek Jędraszewski w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wśród celebransów, kapelanów rad, był także nasz ks. proboszcz Jerzy Serwin, kapelan rady 15128.
UROCZYSTOŚĆ BEATYFIKACJI KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO I MATKI ELŻBIETY RÓŻY CZACKIEJ
Wczesnym rankiem, 12 września, ok. godz. 5.00, w dwóch autokarach wyruszyła pod duchową opieką ks. Ryszarda Gacka, ok. 100 osobowa pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej do Warszawy, aby wziąć udział w uroczystościach beatyfikacji ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. W pielgrzymce wzięły udział zarówno osoby konsekrowane jak i świeckie, przedstawiciele, po 2 osoby, dekanatów naszej archidiecezji.
XXIX Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej
W pierwszą niedzielę września, (5.IX 2021r.), odbyła się XXIX Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Sanktuarium Pasyjno – Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Wezwani do życia sakramentalną łaską, która udoskonala miłość małżeńską”, zaczerpnięte z adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka.
#REKODZIĘKCZYNIENIE w Kalwarii Zebrzydowskiej
XLIX Pielgrzymka Służby Liturgicznej, R. Ś-Ż I RDK do Kalwarii Zebrzydowskiej
W sobotę 28 sierpnia miała miejsce się 49. Pielgrzymka Służby Liturgicznej, Ruchu Światło-Życie i Rodzin Domowego Kościoła do Kalwarii Zebrzydowskiej. Koncelebrowanej, dziękczynnej Mszy św. za wakacyjne rekolekcje, przewodniczył ks. bp. Robert Chrząszcz.
Podziękowania dla ks. Daniela Małysy
Decyzją ks. arcybiskupa, nasz wikariusz, ks. Daniel Małysa został przeniesiony do parafii św. Jana Chrzciciela w Rzeszotarach.
W dniu 22 sierpnia parafianie, uczestnicząc w niedzielnej sumie św., mogli podziękować ks. Danielowi za 3 letnią posługę w naszej wspólnocie.
Dzień wspólnoty oazy młodzieżowej i oazy rodzin w naszej świątyni
Jedną z metod pracy formacyjnej Ruchu Światło Życie (oazy młodzieżowe) oraz Domowego Kościoła (oazy rodzin) są 2-tygodniowe rekolekcje wakacyjne, podczas których przeżywany jest Dzień Wspólnoty. Takie spotkanie miało miejsce w naszej świątyni.
Dokładnie 3 lipca 2011 r. miała miejsce uroczystość instalacji nowego proboszcza. Po śp. ks. prałacie Grzegorzu Cekierze, ks. kanonik Jerzy Serwin przejął duszpasterzowanie w naszej parafii.
Dziękując Księdzu Proboszczowi za te 10 lat, życzymy sił i zdrowia, ale przede wszystkich darów Ducha Świętego w prowadzeniu parafii. Bóg zapłać i szczęść Boże na dalsze lata. Naszym podziękowaniem niech będzie Msza św., która odprawiona zostanie 4 lipca (niedziela) o godz. 12.00.
Parafianie
W dniu 29 czerwca, Kościół obchodzi uroczystość św. Piotra i św. Pawła i jest to dzień imienin naszej siostry Pauli Śpiewak ze zgromadzenia sióstr Nazaretanek.
W intencji Solenizantki odprawiona została wieczorna Eucharystia, którą sprawował ks. Daniel Małysa.
Dzień narodzin św. Jana Chrzciciela jest wyjątkowym zdarzeniem w życiu naszej wspólnoty parafialnej, gdyż jest to dzień parafialnego odpustu. Tradycyjnie już, wczesnym wieczorem odprawiona został Msza św. w zabytkowej kaplicy św. Janów.
Zwieńczeniem święta parafii była wieczorna, koncelebrowana Msza św. suma odpustowa. Rozpoczęła się uroczystym wejściem procesyjnym, przy śpiewie pieśni ku czci naszego patrona, św. Jana Chrzciciela.
Z naszych Świętojańskich Spotkań wypadł jeden rok – 2020. Restrykcje sanitarne, związane z epidemią, zamroziły cały miniony rok. Dlatego też, gdy pandemia zaczęła powoli ustępować, a społeczeństwo i gospodarka się otwierać, bo zaczęto znosić kolejne ograniczenia sanitarne, ks. proboszcz rzucił myśl: trzeba zacząć się odmrażać. I rzeczywiście, niedziela 20 czerwca 2021, na który to dzień zaplanowano kolejne, IX Spotkania Świętojańskie, idealnie nadawał się do odmrażania: upał w tym dniu był niesamowity.
Siostra Maria Hiacynta Niewiadomska – siostra przełożona 15.08.2015 – 20.06.2021
W tym roku, po 6 latach, dobiegła końca druga kadencja posługi przełożonej we wspólnocie sióstr Nazaretanek w naszej parafii, s. Hiacynty Niewiadomskiej. Od września siostra będzie posługiwać w Częstochowie, przy parafii św. Wojciecha.
CZYM JEST DUCHOWA DIETA – WYKŁAD
W ramach comiesięcznej katechezy, w dniu 15 czerwca, gościliśmy z ks. prof. Marcina Godawę z wykładem: „Czym jest duchowa dieta?”
Wykładowca zauważył, że słowo dieta kojarzy się najczęściej z jakimiś formami wyrzeczenia, dotyczących ciała, aby osiągnąć cel, jakim najczęściej jest zdrowie.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO KANDYDATÓW DOPEŁNIENIA POSŁUGI LEKTORA SŁOWA BOŻEGO
Po całorocznym przygotowaniu, w dniu 9 czerwca, w naszej świątyni miała miejsce uroczystość błogosławieństwa kandydatów do pełnienia posługi lektora Słowa Bożego. Ze względu na pandemię, uroczystości te odbywały się w dekanatach.
ZAGRODY NASZE WIDZIEĆ PRZYCHODZI…
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana, którą Kościół obchodzi od XIII wieku, jest od wielu lat, dla dwóch wspólnot parafialnych: Pana Jezusa Dobrego Pasterza i św. Jana Chrzciciela, okazją do wspólnego, publicznego wyznania wiary w eucharystycznej procesji, przechodzącej ulicami Prądnika Czerwonego.
MAJÓWKI EWANGELIZACYJNE A.D. 2021
Poluzowanie obostrzeń sanitarnych, dało możliwość, aby wzorem lat ubiegłych na terenie naszej parafii odbyły się majówki ewangelizacyjne, prowadzone przez ks. Łukasza i ks. Daniela. Odbyły się one w kilku miejscach: na placu przykościelnym pod papieskim krzyżem, przy ul. Łuszczkiewicza, ul. Naczelnej, ul. Balladyny i ul. Reduta przy znajdującym się tam krzyżu.
Z racji przeżywanego roku, który poświęcony jest św. Józefowi, z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Świętego Józefa Patronem Kościoła Powszechnego, w trakcie majówek prowadzone też były rozważania nt. osoby św. Józefa, na podstawie listu apostolskiego Patris Corde, Ojca Świętego Franciszka. W nabożeństwach tych uczestniczyło kilkudziesięcioosobowa grupa wiernych czcicieli Matki Boskiej.
przy krzyżu papieskim 2.V | ul. Łuszczkiewicza 9.V | ul. Naczelna 16.V | ul. Balladyny 23.V | ul. Reduta 30.V |
więcej zdjęć patrz: Media → Galeria zdjęć |
Dzień 13 maja, w którym Kościół wspomina NMP z Fatimy, a także błogosławione dzieci: Franka i Hiacyntę, jest dniem imienin naszej siostry przełożonej Hiacynty Niewiadomskiej, ze zgromadzenia sióstr Nazaretanek. W tym dniu także wspominamy św. Jana Pawła II, w rocznicę zamachu na jego życie i cudowne ocalenie.
Współczesne pułapki cywilizacyjne.
Franciszkanin, o. Łukasz Buksa, który jest także autorem tekstów piosenek i wokalistą oraz doktorantem na UJPII, gościł w naszej parafii, w ramach comiesięcznych katechez dla dorosłych, z wykładem: „Współczesne pułapki cywilizacyjne: Internet, ideologie, samotność.”
W czwartek 29. kwietnia, przez posługę ks. bpa Roberta Chrząszcza sakrament bierzmowania przyjęło 39 ósmoklasistów z naszej parafii.
Na początku Eucharystii przedstawiciele rodziców przywitali arcypasterza i poprosili o udzielenie sakramentu bierzmowania ich dzieciom. Również ze słowem przywitania, do naszego Dostojnego Gościa zwrócił się gospodarz parafii, ks. proboszcz Jerzy Serwin.
W ramach comiesięcznej katechezy, w dniu 13 kwietnia, gościliśmy ks. dr. hab. Witolda Ostafińskiego z wykładem: „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem, czyli o duchowości św. Józefa”. Prelegent w bardzo ciekawy sposób przedstawił osobę ziemskiego opiekuna Jezusa.
Droga Krzyżowa w Niedzielę Palmową
Od wielu już lat, w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu, odprawiane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na ulicach naszego osiedla. Związane z pandemią restrykcje sanitarne, spowodowały, że i w tym roku nie było to możliwe.
Szczególną oprawę liturgiczną miała Msza św. o godz. 10.30, na którą przyszły dzieci z palmami rozmaitej wielkości. Po Mszy św. przed kościołem odbył się konkurs palm, który zorganizowali Rycerze Kolumba Rady 15128 wspólnie z Parafią.
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego 2021
Od wielu już lat, uroczystość Zwiastowania NMP, 25 marca, obchodzona jest jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Uroczyste podjęcie Duchowej Adopcji, miało miejsce w naszej świętojańskiej wspólnocie podczas Mszy św. o godz. 8.00 oraz 18.30.
Diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia i inauguracja Roku Rodziny
W dniu 25 marca 2021 r. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach odbyły się diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia oraz inauguracja Roku Rodziny „Amoris laetitia” ogłoszonego przez Papieża Franciszka.
NASZA ŚWIĄTYNIA WIELKOPOSTNYM 26. KOŚCIOŁEM STACYJNYM
W czwartek 18 marca, nasz kościół św. Jana Chrzciciela, został wyznaczony, jako miejsce 26. spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania. Koncelebrowanej, wieczornej Mszy św. przewodniczył ks. abp. Marek Jędraszewski, którą wraz z arcypasterzem współcelebrowali posługujący w naszej parafii kapłani.
Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie.
POŚWIĘCENIE OBRAZU bł. MICHAŁA McGIVNEY’a
W dniu 23. lutego br. podczas wieczornej Mszy św. poświęcony został obraz błogosławionego
ks. Michael‘a Joseph’a (Michała Józefa) McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba – bratniej organizacji pomocy dla katolickich mężczyzn, który został beatyfikowany w dniu 31 października 2020 roku w katedrze pw. św. Józefa w Hartford w stanie Connecticut.
CAŁUN TURYŃSKI – RELIKWIA NA CZASY WSPÓŁCZESNE
We wtorek 16 lutego, po wieczornej Mszy św. miało miejsce spotkanie z ks. prof. Romanem Bogaczem, w ramach miesięcznej katechezy, a której temat brzmiał: „Całun Turyński – relikwia na czasy współczesne”.
Wykład, któremu towarzyszyła, w oryginalnych rozmiarach, wierna kopia Całunu Turyńskiego, skupił się przede wszystkim na opisie męki Chrystusa, której ewangeliczny opis zgadza się z niewiarygodną dokładnością, ze śladami ran uwidocznionymi na płótnie.
Rejonowe spotkanie Domowego Kościoła.
Jednym z charyzmatów Domowego Kościoła są wspólne spotkania kręgów: albo z całej diecezji, albo z tzw. rejonu – rejon tworzy ok. 10 kręgów, najczęściej z różnych parafii. W ciągu roku takich spotkań jest 2-3. Z racji obowiązujących przepisów pandemicznych, ilość spotkań, w tym roku pracy, została ograniczona.
W dniu 23 stycznia świątynia nasza gościła kręgi Domowego Kościoła z rejonu III.
IMIENINY ks. MARIUSZA i s. AGNELLI
Pracujący w naszej parafii ks. Mariusz Susek obchodził swoje imieniny w 19 stycznia, a posługująca jako zakrystianka s. Agnella w dniu 21 stycznia, w dniu w którym Kościół wspomina św. Agnieszkę.
Podsumowanie roku 2020
Parafia św. Jana Chrzciciela w Krakowie
W Chrystusie, który jest Światłością świata, Bóg dał ludzkości czas zbawienia. Ten czas rzuca nowe światło na to wszystko, co w minionym roku przeżywaliśmy, czego doświadczaliśmy, z powodu czego cierpieliśmy, na to wszystko, co straciliśmy, co osiągnęliśmy, na to wszystko, co codziennie oglądamy w telewizji, o czym czytamy w gazetach lub na portalach internetowych.
Wspomnijmy jaki był ubiegły rok 2020, dla naszej wspólnoty parafialnej i co się zdarzyło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.