30 maja 1982 została erygowana nasza parafia. Ale historia powstawania naszej wspólnoty jest trochę starsza, bo sięga roku 1976. Upływający czas zaciera w ludzkiej pamięci minione wydarzania. Odchodzą ludzie, co jest procesem naturalnym, którzy pamiętali czasy budowy i walki z ówczesną władzą komunistyczną o nową parafię. Świadków tamtych czasów, gdy Prądnik Czerwony, mimo, że należał już do miejskiej struktury Krakowa, był podkrakowską wsią, ubywa. Aby jednak czas i niepamięć nie zatarły tamtych wydarzeń i chcąc je zachować dla przyszłości, z inicjatywy księdza proboszcza Jerzego Serwina, spisane zostały dzieje naszej parafii. Tak powstała bogato ilustrowana monografia prezentująca na bardzo szerokim tle historycznym, sięgającym od średniowiecza do czasów PRL, okoliczności powstania parafii, historię budowy naszej świątyni, przedstawia sylwetki kapłanów pracujących w naszej wspólnocie, ukazuje wiele niezwykłych wydarzeń mających tutaj miejsce jak również ruchy, wspólnoty i grupy modlitewno-formacyjne świętojańskiej parafii.
Książka ta, to jakby wehikuł czasu, pozwalający przenieść się wielu z Państwa w tamtą przeszłość. Wśród ponad 1100 zapisanych nazwisk, może ktoś z państwa znajdzie swoje albo swoich rodziców lub dziadków. Ponad 150 umieszczonych w monografii zdjęć, daje możliwość zobaczenia siebie i swoich bliskich w tym swoistym zwierciadle czasu, daje także możliwość zobaczenia jak wyglądał Prądnik przed prawie półwieczem, przed okresem zabudowy. Dla dawnych mieszkańców, niestety już nielicznych, a także pionierów budowy parafii, to swego rodzaju podróż sentymentalna w lata młodości. Dla nowych przybyszów, dla których parafia św. Jana Chrzciciela jest już zastaną rzeczywistością, książka ta jest odkryciem korzeni i fundamentów wspólnoty.
Pisząc monografię autorzy sięgnęli do wielu źródeł. Oczywiście główną rolę pełniły tu kroniki i archiwum parafialne, jednakże bibliografia obejmuje także m.in. materiały z archiwum Kurii Metropolitalnej, archiwa innych parafii, archiwa IPN-u, różnego rodzaju publikacje, a także zbiory prywatne. Zamysłem autorów, było stworzenie pracy mającej przede wszystkim charakter popularyzatorski, jednakże liczba przypisów oraz bogata bibliografia, niewątpliwie przydaje jej walor naukowy.
Ksiądz proboszcz oraz autorzy gorąco zachęcają każdego parafianina do poznania losów miejsca, w którym mieszka, dziejów parafii i historii kościoła, do którego uczęszcza, a także tych z Państwa, którzy w jakiś sposób związani byli z ta częścią Krakowa.