Podsumowanie roku 2020
Parafia św. Jana Chrzciciela w Krakowie
Wspomnijmy jaki był ubiegły rok 2020, dla naszej wspólnoty parafialnej i co się zdarzyło w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
W naszej parafii chrzest przyjęło 83 dzieci (w r. ub. 104). O chrzest poza parafią poprosiło 42 rodziców.
Do sakramentu pokuty i Pierwszej Komunii św. przystąpiło 119 dzieci (w r. ub. 118).
W roku 2020 rozdaliśmy 97,5 tys. Komunii św. (w r. ub. 151,5 tys.).
Do sakramentu bierzmowania udzielanego przez ks. bp Damiana Muskusa przystąpiło 39 osób spośród młodzieży z klas VIII (w r. ub. 119). Pozwolenia na bierzmowanie poza parafią wydano 15 osobom.
Chorym z naszej parafii zaniesiono 2118 Komunii św. – z czego 1658 Komunii zaniosło 18. naszych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. (w ub. roku odpowiednio 3.003 oraz 2.542). Wspomnieć w tym miejscu trzeba, że w czerwcu ks. abp. Marek Jędraszewski, pobłogosławi do tej posługi, kolejnych 2. mężczyzn z naszej parafii.
Sakramentu namaszczenia chorych udzielono 161 chorym (r. ub. 541).
W naszej parafii zostało pobłogosławionych 11 małżeństw sakramentalnych, a wygłoszonych zapowiedzi przedślubnych było 65 (w ub. r. odpowiednio 12 i 66). O pozwolenia na ślub poza parafią poprosiło 32 narzeczonych.
Na wieczny spoczynek zostało odprowadzonych 116 zmarłych z naszej parafii, (w ub. roku 87). Pogrzeby 8 zmarłych, odbyły się w innych parafiach.
Grupa charytatywna współpracuje z Diakonią Życia woluntariat i Rycerzami Kolumba. Z comiesięcznych składek parafian, które średnio wynoszą 2,5 tys. zł, pomaga rodzinom borykającym się z kłopotami finansowymi, spłacić opłaty, czy wykupić lekarstwa. Stałą pomocą obejmuje 20 rodzin, Diakonia Życia 15 osób. W ubiegłym roku grupa charytatywna działająca przy naszej parafii zajęła pierwsze miejsca w konkursie Archidiecezjalnym „Błogosławieni Miłosierni”.
Wraz z wolontariatem Diakonii Życia wychodzi naprzeciw potrzebom parafian szczególnie we wsparciu dla osób i rodzin z niepełnosprawnościami, opieką domową osób starszych, chorych i samotnych. W działania pomocowe zaangażowani są wolontariusze z parafii, Rycerze Kolumba i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Niech to prestiżowe wyróżnienie będzie zachętą do wstępowania w jej szeregi nowych członków i do podejmowania nowych wyzwań w naszej wspólnocie świętojańskiej.
Każdego 22 dnia miesiąca modlimy się na Mszy św. wieczornej przez wstawiennictwo św. Jana Pawła za małżeństwa oczekujące na szczęśliwe narodzenie dziecka, jak również za małżeństwa, które z wielkim trudem oczekują upragnionego potomstwa. W ubiegłym roku udzieliliśmy błogosławieństwa indywidualnego 46 matkom w stanie błogosławionym.
W 2020 roku ze względu na pandemię odbyła się jedna, 50 edycja Świętojańskiej Szkoły dla Rodziców im. św. Jana Pawła II, opartej na programie szkoły rodzenia. Wzięło w niej udział 23 małżeństwa. Od wielu lat przy naszej parafii działa poradnia przedmałżeńska.
Jeśli chodzi o sprawy gospodarczo-finansowe naszej parafii, to chciałbym zwrócić uwagę na kilka spraw.
Drodzy Parafianie i Przyjaciele Parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie!
Dziękujemy za Wasze wsparcie.
Na wiosnę chcieliśmy kontynuować remont krypty obejmujący głownie wykonanie Groty Matki Bożej by jej figura wróciła na swoje miejsce, obłożenie kamieniem krypty od strony północnej, zrobienie posadzki w krypcie i wyposażenie w ołtarz i figurę Pana Jezusa Zmartwychwstałego, oraz zagospodarowanie otoczenia na cmentarzu i wokół krypty. Przeszkody formalne, ale i finansowe przeszkodziły nam w dokończeniu tych wszystkich rozpoczętych prac.
Powstałe przed laty ogrzewanie elektryczne, udało się nam w zeszłym roku wymienić na ogrzewanie nadmuchowe, którego pozytywne efekty odczuwamy. Dzięki centrali wentylacyjnej w czasie pandemii wymieniamy w 100 % świeże powietrze z zewnątrz.
Co prawda ten zabieg jest mało ekonomiczny, ale obecne czasy tego wymagają. Letnie opady zdemaskowały brak izolacji pionowej i pewne niedoróbki, pomieszczenia pod schodami, gdzie znajduje się centrala wentylacyjna, którą rozpoczęliśmy izolować i musimy ją dokończyć w najbliższym czasie. Pełny efekt termomodernizacyjny będzie dopiero odczuwalny po dokonaniu termoizolacji stropu, oraz wymianę stalowych okien na aluminiowe z termicznymi szybami. Pragnę uspokoić naszych niektórych parafian, że wykonawca konstrukcji okien musi w pierwszym rzędzie uwzględnić istniejące witraże, które muszą być w nich zamontowane ponownie.
Parafia złożyła jesienią 2019 roku wniosek na uzyskaniu dotacji z NFOŚiGW i złożyła właściwą dokumentację, która została oceniona pozytywnie. Do tej pory nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi. W innym wypadku przyjdzie nam samym podjąć trud całości inwestycji.
Po raz kolejny ośmielam się zwrócić do Was Drodzy Parafianie i Przyjaciele o wsparcie finansowe. Jesteście częścią tej parafii z Waszą troską o jej teraz i o przyszłość. Dlatego proszę o wsparcie rozpoczętej już termomodernizacji i pozostałych inwestycji. Bez Was nasza świątynia byłoby pusta, a bez Waszych ofiar nic nie mogłoby powstać w tym świętym miejscu.
Bardzo gorąco chcę podziękować wszystkim, którzy regularnie składają ofiary i deklaracje. Każda złotówka przekazana na ten cel jest odnotowywana w księdze darczyńców.
Z wszystkich dotychczasowych ubiegłorocznych płatności pozostało (mogę powiedzieć: jeszcze tylko) 80 tys. złotych. Po spłaceniu wszystkich zaległości będziemy gromadzić środki na wymianę okien.
Nie będziemy tego robić kompleksowo, ale po jednym czy dwóch oknach w zależności od tego na ile nas będzie stać.
Niech w Nowym Roku 2021 w naszych sercach tykają nieustannie zegary pokazujące czas zbawienia. Miejmy przed oczami Maryję, tulącą w swoich ramionach Jezusa, i rozumiejmy to niezwykle klarowne przełożenie, że w Jezusie, Bóg Ojciec pragnie przygarniać każdego z nas. I On to zawsze chce robić! – byleśmy pozwolili się przygarnąć.
Za wszystko Bogu niech będzie chwała, a ludziom składam staropolskie Bóg zapłać.
Ks. Jerzy Serwin
proboszcz
Kraków, u św. Jana Chrzciciela, 1 stycznia 2021 roku