peregrynacja ikony Św. Rodziny (11)

PEREGRYNACJA IKONY ŚWIĘTEJ RODZINY

Od 26 grudnia 2021 r., po parafiach Archidiecezji Krakowskiej, począwszy od Zakopanego, peregrynuje Ikona Świętej Rodziny. Peregrynacja zakończy się 26 czerwca 2022 r. w Krakowie w parafii Matki Bożej Zwycięskiej, Kraków-Borek Fałęcki.
Ikona św. Rodziny powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia na wzór ikony namalowanej przez Lię Galdiolo, poświęconej przez św. Jana Pawła II w 1994 roku. Ikona ta chce unaocznić to, co niewidzialne za pomocą tego, co widzialne. Tak pisał św. Jan Paweł II o rodzinie: „Przez to mężczyzna i kobieta są predysponowani do ukształtowania «komunii osób». Kiedy łączą się z sobą w małżeństwie jako «jedno ciało», to zjednoczenie obojga winno równocześnie stanowić jedność «w prawdzie i miłości». Wtedy posiada ono dojrzałość właściwą ludzkim osobom – stworzonym na obraz i podobieństwo Boga”. Na kartach Ewangelii czytamy: „Błogosławione wasze oczy, że widzą i uszy wasze, że słyszą” (Mt 13,16). Oczy i uszy to dwa główne okna, poprzez które Duch św. komunikuje się z naszym ciałem – poprzez wzrok i słuch wchodzimy w komunikację z otaczającą nas rzeczywistością.
Ikonę napisał o. Zygfryd Kot SJ., według kanonów malarstwa bizantyjskiego na desce lipowej, zagruntowanej i pozłoconej, w technice temperowej, naturalnymi pigmentami.
Przybycie ikony do naszej parafii, zaplanowane zostało na sobotę 28 maja. Od godz. 15.30 miało w kościele modlitewne oczekiwanie prowadzone przez nasze siostry nazaretanki. O godz. 16.00, w specjalnym samochodzie-kaplicy, przyjechała ikona. W asyście kapłanów, służby liturgicznej oraz zebranych wiernych, nastąpiło uroczyste wniesienie obrazu przez Rycerzy Kolumba. Po powitaniu i modlitwie przy ikonie, miała miejsce, prowadzone przez ks. Dariusza Pietrzaka konferencja, dotycząca opisu ikony Świętej Rodziny i wytłumaczenie znaczenia jej elementów. Następnie odprawione zostało nabożeństwo majowe i różaniec. Centralnym punktem uroczystości była wieczorna Eucharystia o godz. 18.30 pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza z udzieleniem sakramentu bierzmowania. O godz. 20.00 rozpoczęło się czuwanie modlitewne – Najważniejsza jest miłość – podczas które było dziękczynieniem za sakrament małżeństwa i dar życia rodzinnego. Pierwszy dzień nawiedzenia zakończył Apel Jasnogórski. Również przy ikonie ustawione zostały relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego po raz pierwszy, w dniu 28 maja, po beatyfikacji, wspominał Kościół.
W niedzielę Msze św. odprawione zostały wg stałego porządku, na których kazania wygłosił ks. dr. Paweł Gałuszka dyrektor Wydziału Rodzin.
Peregrynację zakończyła o 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, po czym ikona został a przeniesiona przez Rycerzy Kolumba do samochodu-kaplicy i z naszej parafii pojechała do parafii św. Królowej Jadwigi w Krakowie-Krowodrzy.

  1. więcej zdjęć → kliknij tutaj (fot. A. Franaszek)