PEREGRYNACJA IKONY ŚWIĘTEJ RODZINY
Od 26 grudnia 2021 r., po parafiach Archidiecezji Krakowskiej, począwszy od Zakopanego, peregrynuje Ikona Świętej Rodziny. Peregrynacja zakończy się 26 czerwca 2022 r. w Krakowie w parafii Matki Bożej Zwycięskiej, Kraków-Borek Fałęcki.
Ikona św. Rodziny powstała w pracowni św. Łukasza w Krakowie, działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia na wzór ikony namalowanej przez Lię Galdiolo, poświęconej przez św. Jana Pawła II w 1994 roku. Ikona ta chce unaocznić to, co niewidzialne za pomocą tego, co widzialne. Tak pisał św. Jan Paweł II o rodzinie: „Przez to mężczyzna i kobieta są predysponowani do ukształtowania «komunii osób». Kiedy łączą się z sobą w małżeństwie jako «jedno ciało», to zjednoczenie obojga winno równocześnie stanowić jedność «w prawdzie i miłości». Wtedy posiada ono dojrzałość właściwą ludzkim osobom – stworzonym na obraz i podobieństwo Boga”. Na kartach Ewangelii czytamy: „Błogosławione wasze oczy, że widzą i uszy wasze, że słyszą” (Mt 13,16). Oczy i uszy to dwa główne okna, poprzez które Duch św. komunikuje się z naszym ciałem – poprzez wzrok i słuch wchodzimy w komunikację z otaczającą nas rzeczywistością.
Ikonę napisał o. Zygfryd Kot SJ., według kanonów malarstwa bizantyjskiego na desce lipowej, zagruntowanej i pozłoconej, w technice temperowej, naturalnymi pigmentami.
Przybycie ikony do naszej parafii, zaplanowane zostało na sobotę 28 maja. Od godz. 15.30 miało w kościele modlitewne oczekiwanie prowadzone przez nasze siostry nazaretanki. O godz. 16.00, w specjalnym samochodzie-kaplicy, przyjechała ikona. W asyście kapłanów, służby liturgicznej oraz zebranych wiernych, nastąpiło uroczyste wniesienie obrazu przez Rycerzy Kolumba. Po powitaniu i modlitwie przy ikonie, miała miejsce, prowadzone przez ks. Dariusza Pietrzaka konferencja, dotycząca opisu ikony Świętej Rodziny i wytłumaczenie znaczenia jej elementów. Następnie odprawione zostało nabożeństwo majowe i różaniec. Centralnym punktem uroczystości była wieczorna Eucharystia o godz. 18.30 pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza z udzieleniem sakramentu bierzmowania. O godz. 20.00 rozpoczęło się czuwanie modlitewne – Najważniejsza jest miłość – podczas które było dziękczynieniem za sakrament małżeństwa i dar życia rodzinnego. Pierwszy dzień nawiedzenia zakończył Apel Jasnogórski. Również przy ikonie ustawione zostały relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, którego po raz pierwszy, w dniu 28 maja, po beatyfikacji, wspominał Kościół.
W niedzielę Msze św. odprawione zostały wg stałego porządku, na których kazania wygłosił ks. dr. Paweł Gałuszka dyrektor Wydziału Rodzin.
Peregrynację zakończyła o 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, po czym ikona został a przeniesiona przez Rycerzy Kolumba do samochodu-kaplicy i z naszej parafii pojechała do parafii św. Królowej Jadwigi w Krakowie-Krowodrzy.