Mieliśmy okazję gościć kolejny raz zespół Cracow Guitar Quartet. Zespół powstał w roku 2006. Artyści mają już na swoim koncie udział i nagrody w wielu prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej w kraju i zagranicą. Artyści ukazują piękno i bogactwo muzyki gitarowej, a ich bardzo bogaty repertuar obejmuje muzykę zarówno renesansu, baroku jak i współczesną, europejską z różnych jej regionów i południowo amerykańską.
Zespół tworzą gitarzyści związani z Krakowem, a ich aktualny skład to: Miłosz Mączyński, Joanna Baran, Łukasz Dobrowolski i Mateusz Puter. Cracow Guitar Quartet uważny jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej. I właśnie ten kwartet wystąpił w dniu 16 lutego, w naszej parafialnej auli. Repertuar koncertu był bardzo szeroki. Obejmował muzykę dawną, a więc utwory renesansu Michael’a Praetorius’a– cztery tańce z XVII w. ze zbioru „Terpsychora” – „Bransle de la Royne, Ballet, Courante, Rosette-Courante da Capo oraz baroku: Jana Sebastiana Bacha – III Koncert brandenburski cz.I. Jak zaznaczył prowadzący, ten bardzo znany utwór, bardzo rzadko jest wykonywany przez zespoły gitarowe. Artyści również wykonywali utwory kompozytorów z XIX i XXw., jak: „Rêverie” Claude Debussy’eg, Edwarda Griega, ze suity Peer Gynt: „Pieśń Solwejgi” i „Taniec Anitry”, rosyjskiego kompozytora Modesta Mosorgskiego „Noc na Łysej Górze”. Nie zabrakło również utworów współczesnych kompozytorów takich jak Leo Brouwwer’a „Kubański krajobraz w deszczu”, niemieckiego kompozytora Dietmara Ungeranka „Sześć ryb” – utworu opartego na białoruskiej bajce.
Na zakończenie artyści zagrali utwory współczesnego brazylijskiego kompozytora Celso Machado „Tańce brazylijskie”.
Artyści zachwycili wirtuozerią i niesamowitym bogactwem wykonania. Potrafili wydobyć ze swych instrumentów dźwięki nie tylko naturalnie związane z gitarą, ale także odgłosy deszczu, ulewy, wiatru, burzy czy kościelnych dzwonów, ba nawet różnych instrumentów perkusyjnych. Prawie godzinny występ, słuchacze nagrodzili gromkimi brawami, po którym mogli nabyć płyty z nagraniami zespołu.