Misterium paschalne wykład (12)

JAK PRZEŻYĆ TRIDUUM PASCHALNE – KONFERENCJA

W dniu 9 kwietnia gościliśmy w auli parafialnej ks. dr. Stanisława Mieszczaka SCJ, z Katedry Historii Liturgii UPJPII z wykładem pt. „ Z Chrystusem drogą paschalnego misterium.”
Na wstępie wykładowca zaznaczył, że wiele osób nie przezywa liturgii, są jak widzowie, zaś autentyczne przeżycie liturgii pozwala dotknąć Jezusa. Celem tego spotkania, było pokazanie jak w słowach i znakach , zawarta jest głęboka treść. Triduum Paschalne jest centrum liturgii. Przy pomocy znaków, symboli, słów, liturgia pozwala nam wejść w to co czuł Jezus Chrystus.
Triduum Paschalne ma niejako 2 części: męka i śmierć Chrystusa – i to dotyczy Jego człowieczeństwa oraz chwała zmartwychwstania i zwycięstwa. Jeżeli więc będziemy blisko Chrystusa w Jego męce, uniżeniu się dla innych, to możemy mieć nadzieję, że dalej On nas poprowadzi do chwały. Temu służy czas Wielkiego Postu, aby postawić Chrystusa w centrum naszego życia.
W dalszej części wykładu przedstawiona została droga, jak rozwijała się przez wieki liturgia i celebracja Triduum Paschalnego. Często były to spontaniczne reakcje, zarówno kapłanów jak i ludu, które, w co nie wątpimy, pochodziły od Ducha Świętego. Nikt tego nie reżyserował. Podczas obchodów pamiątki męki śmierci i zmartwychwstania, wśród chrześcijan, przez wieki pojawiały się i znikały pewne zwyczaje, aż po ostatniej reformie liturgii, dokonanej przez II Sobór Watykański, ukształtowała się ona w obecnej formie. Ale wszystko po to, aby dotknąć Chrystusa, aby przejść Jego drogą i być blisko Niego.
Ta niezwykłe ciekawa konferencja, co było najbardziej istotne, wymiar nie tylko wymiar formacyjny, ale także miała walor poznawczy, gdyż dostarczyła wielu wiadomości biblijno-historycznych.
Wspólna modlitwa i kapłańskie błogosławieństwo, zakończyło spotkanie, które zorganizowane zostało w ramach pracy formacyjnej wspólnoty dorosłych Ruchu Światło-Życie, Wody Jordanu.

  1. nagranie wykładu → kliknij tutaj