kosciół stacyjny (9)

STACJA LITURGII WIELKOPOSTNEJ W NASZEJ ŚWIĄTYNI

W czwartek 15 marca, nasz kościół, św. Jana Chrzciciela został wyznaczony jako miejsce spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania.
Tradycja takiej pielgrzymki i liturgii stacyjnej powstała w Rzymie, gdyż przez kilka pierwszych wieków biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła – katedra biskupa powstała dopiero w IV w. Drugim powodem powstawania tradycji kościołów stacyjnych stanowiły świątynie związane z kultem męczenników. Tradycję wielkopostnych kościołów stacyjnych kultywowano w Rzymie do początków XIV wieku. Wielkopostną Liturgię stacyjną przywrócił w Rzymie, w roku 1979 papież Jan Paweł II – także jako propozycję do naśladowania w innych, odpowiednio dużych stolicach biskupich. W Polsce tą wielkopostną formę pokuty przyjęło kilka miast – stolic biskupich. Równolegle, w 30 dniu Wielkiego Postu, w Rzymie liturgia stacyjna sprawowana jest w kościele św. Marcina na Wzgórzu – jest to kościół tytularny ks. Kardynała Kazimierza Nycza.
Przed rozpoczęciem się Eucharystii, miało miejsce nabożeństwo pokutne, które prowadził ks. Paweł Ochocki.
W ramach wielkopostnego przygotowania, świątynię naszą nawiedził ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali: ks. Proboszcz Jerzy Serwin, dziekan dekanatu Prądnik, ks. Dionizy Jedynak, wice-dziekan, ks. Czesław Bogdał, dyrektor Centrum Jana Pawła II  „Nie lękajcie się” oraz nasz wikariusz ks. Ryszard Gacek. Asystę liturgiczna stanowili licznie przybyli ministranci, lektorzy oraz nadzwyczajni szafarze Komunii św.
Na wstępie ks. proboszcz witając dostojnego gościa oraz przybyłych wiernych naszej i innych parafii, przypomniał genezę i tradycje liturgii stacyjnych.
Ze swej strony ks. Kardynał podziękował za przywitanie ks. proboszczowi oraz pozdrowił wszystkich pracujących i przybyłych kapłanów, a także parafian i wiernych.
Do zebranych w świątyni kazanie wygłosił ks. Kardynał.
Kaznodzieja zaznaczył, że Słowo Boże jest światłem, które prowadzi nas do zbawienia – do naszej Ziemi Obiecanej (por. Wj. 32, 7-14). W tym miejscu ks. kardynał nawiązał do przeczytanego wcześniej fragmentu Księgi Wyjścia. Współczesny człowiek, podobnie jak wędrujący po pustyni Izraelici, także odchodzi od Boga, wchodząc na drogę bałwochwalstwa. Jest ono w swej formie inne niż wtedy, ale wymiar jest ten sam: stawianie ponad Boga innych celów, innych wartości. Tymczasem kłaniać powinniśmy się tylko Bogu, bo zostaliśmy stworzeni na Jego obraz i podobieństwo. On tylko ma prawo do naszych serc jako nasz Stwórca, i nasz Zbawiciel, który nas wywiódł z krainy zła, grzechu i śmierci, byśmy mieli życie i mieli je w obfitości – podkreślił celebrans.
Kontynuując swoje rozważanie nad przeczytanym podczas tej Eucharystii Słowem, metropolita-senior przypomniał obraz z Ewangelii św. Jana (por. J. 5, 31-47)., wskazując na napięcie istniejące między faryzeuszami a Chrystusem. Jezus zrzuca im brak wiary, brak umiejętności słuchania Słowa Bożego otwartym sercem i porównywania go z czynami Zbawiciela, świadczącymi o Jego Osobie i otrzymanym od Ojca posłannictwie. To posłannictwo zaświadczył także św. Jan Chrzciciel, patron parafii i świątyni, do której w tym dniu pielgrzymuje krakowski kościół – zaznaczył kaznodzieja. Z drugiej zaś strony, to Chrystus poświadczył apostolstwo Jana nazywając, „lampą, co płonie i świeci”. Świat współczesny potrzebuje od nas takiego świadectwa. Wszyscy jesteśmy potrzebni Chrystusowi, dlatego nasza wiara, nasz sposób przeżywania Ewangelii nie jest tylko sprawą osobistą każdej i każdego z nas – podkreślił metropolita senior. Nasza postawa, naznaczona służba Bogu i bliźniemu zmienia świat.
Kończąc, nasz Dostojny Gość, zaapelował, by zebrani stawali się „płomieniami, zapalającymi kolejne płomienie wiary, nadziei i miłości”. – By nasz świat stawał się jeszcze bardziej Boży, a więc jeszcze bardziej ludzki. Nie jesteśmy sami. Nie jesteśmy zdani na własne siły. Umacnia nas słowo Boże. Umacnia nas Jezusa Chrystus, zapraszając nas na ucztę odwiecznej miłości, jaką jest Eucharystia, która jest dla nas pokarmem, byśmy nie ustawali w drodze – powiedział na zakończenie kard. Dziwisz.
Na zakończenie Eucharystii ks. Proboszcz podziękował ks. Kardynałowi za obecność, modlitwę oraz umocnienie słowem Bożym. Ale dzisiejsza uroczystość – kontynuował ks. proboszcz, jest też okazją, aby podziękować dwom panom nadzwyczajnym szafarzom Komunii św. – p. Adamowi Bugno i p. Zbigniewowi Mice, którzy w tym dniu obchodzili 10-lecie swej posługi. Do tych podziękowań dołączył się także ks. Kardynał, który osobiście wręczył im pamiątkowe krzyże.
Pasterskie błogosławieństwo zakończyło uroczystość.