Spotkanie z p. prof. dr Wandą Półtawską
Pani prof. dr Wanda Półtawska jest żywą legendą. Z wykształcenia lekarz psychiatra, więzień kobiecego, niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach, była przez wiele lat bardzo bliskim współpracownikiem, najpierw ks. Karola Wojtyły, później krakowskiego arcybiskupa oraz przez cały czas pontyfikatu świętego Jana Pawła II.
W dniu 12 grudnia z inicjatywy Ruchu Światło-Życie Wody Jordanu mieliśmy okazję spotkać się z nią, na wykładzie pt. „Rola świeckich w Kościele”.
Jej wykład, a w zasadzie świadectwo dotyczyło jednego, ale jakże ważnego aspektu: roli katolickiej rodziny w procesie kształtowania i wychowywania kolejnego pokolenia. Prelegenta w swoim wystąpieniu bardzo mocno akcentowała naukę Kościoła, w szczególności Jana Pawła II, a także Pawła VI, dotyczą roli i praw małżonków w powoływaniu nowego szycia, jak również ochrony tego poczętego życia. To katoliccy małżonkowie powinni być apostołami i ekspertami w tej ważnej, a jednocześnie delikatnej dziedzinie życia jak seksualność mężczyzny i kobiety. Ich małżeńskie relacje winny skutkować w wychowaniu swoich dzieci, które dorastając, zwłaszcza już jako młodzież, potrafią kierować swoją seksualnością, zachowując w tym względzie czystość. Katolickie małżeństwa winny świadczyć o swojej wierności, nierozerwalności oraz umiejętnym kierowaniu płodnością poprzez stosowanie moralnych, naturalnych metod.
Szczególna rola w tym względzie – naturalne metody regulowania prokreacją, ochrona życia poczętego człowieka, opieka nad kobietami w stanie błogosławionym, poradnictwo, leczenie niepłodności (metoda in vitro nie jest leczeniem!) – przypada służbie medycznej. Bł. Paweł VI oraz św. Jana Paweł II, bardzo mocno apelowali, aby powstawały chrześcijańskie stowarzyszenia pracowników medycznych, które wypracowywałyby światowe standardy etyczno-moralne dla swoich środowisk, a także przemysłu farmaceutycznego oraz zapanowały nad opinią publiczną. Niestety, nie udało się tego dokonać, a świat idzie w odwrotnym kierunku, co widać na każdym kroku.
Kończąc swoje świadectwo p. prof. bardzo mocno zachęcała do zaznajomienia się z jakimi ważnymi dokumentami z nauczanie Kościoła jak: encyklika Pawła VI Humane Vitae oraz Jana Pawłą II , m. in. takimi jak: adhortacja Familiaris Consortio, encykliki: Evangelium Vitae, Redemptoris Mater, listy: Mulieris dignitatem – w obronie godności kobiety, List do rodzin. Niestety znajomość tych podstawowych dokumentów w środowiskach medycznych jest na żenująco niskim poziome – ze smutkiem skonstatowała prelegentka.
Zebrani gorącymi oklaskami podziękowali za to głębokie i przekazane z wielką mocą świadectwo, a po zakończeniu spotkania, p. profesor bardzo długo podpisywała książki swojego autorstwa, gdyż chętnych było bardzo wielu.
- więcej zdjęć: Media → kliknij tutaj (lub Galeria zdjęć)
- nagranie wykładu: → kliknij tutaj (lub Galeria nagrania)