Różaniec do granic -7.10 (40)

RÓŻANIEC DO GRANIC – MODLITWA RÓŻAŃCOWA DOOKOŁA POLSKI

Różaniec jest potężną bronią w walce ze złem. Jako ratunek dla świata, Matka Boża wskazuje na modlitwę różańcową. Modlitwa „Różaniec do granic”, jest inicjatywą ludzi świeckich, zaakceptowana przez Episkopat i polegała na odmówieniu 4 części różańca w specjalnych, wyznaczonych strefach nadgranicznych (także na lotniskach oraz w ośrodkach polonijnych w różnych krajach.). W tym celu wyznaczono na terenie Polski, w granicznych diecezjach ok. 300 tzw. kościołów stacyjnych. W Archidiecezji Krakowskiej było ich ponad 20
Wielka modlitwa zaplanowana została na dzień święta Matki Bożej Różańcowej – ustanowionego po wielkiej bitwie pod Lepanto, gdzie flota chrześcijańska pokonała wielokrotnie większą flotę muzułmańską ratując tym samym Europę przed islamizacją oraz w I Sobotę Miesiąca, jako podsumowanie obchodów 100 rocznicy objawień w Fatimie.
W dniu 7 października również wyruszała z naszej parafii pielgrzymka, do Lipnicy Wielkiej na Orawie, do znajdującego się tam kościoła pw. św. Łukasza Ewangelisty. Przybyłych do Lipnicy pielgrzymów (wg. informacji organizatorów było to ponad 1800 osób), przywitał w świątyni ks. proboszcz Jerzy Bargiel. Następnie – wg programu – miała miejsce modlitwa i krótka konferencja dot. modlitwy różańcowej, która wygłosił ks. dr Czesław Sandecki – proboszcz parafii św. Judy Tadeusza w Czyżynach.
O godz. 11.00 rozpoczęła się, przy szczelnie wypełnionym kościele, koncelebrowana Msza św., której przewodniczył ks. proboszcz miejscowej parafii. Wśród koncelebrujących kapłanów był nasz wikariusz, ks. Łukasz Nizio – duchowy opiekun naszego wyjazdu. Homilię do wiernych wygłosił ks. Wiesław Nowak, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Rzeszotarach, który także podjął temat modlitwy różańcowej: jej genezy i umocowania w Piśmie św., ale także niezwykłej skuteczności. Różaniec to modlitwa o którą wielokrotnie prosiła Matka Boża, podczas objawień w Lourdes, Gietrzwałdzie czy w Fatimie. W tym miejscu także przywołany został przykład św. Jana Pawła II, który nie tylko był wielkim miłośnikiem tej modlitwy, ale także, jako ten, który po wielu wiekach, zreformował ją.
Po Mszy św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, zakończona błogosławieństwem dla uczestników modlitwy. Po nabożeństwie eucharystycznym był czas posiłek i przejazd na miejsce modlitwy różańcowej. Strefa, w której modliła się nasza grupa znajdowała się na polance obok leśniczówki Babiogórskiego Parku Narodowego, skąd do granicy państwa było kilkaset metrów. Po odmówieniu 4 części różańca i dodatkowych modlitw (ok. 2 godz.) wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jadąc przez Orawę, przez okna autokaru widać było w oddali, pokryty śniegiem szczyt Babiej Górę, gdzie również znajdowała się strefa modlitwy.
Modlitwa różańcowa na granicy była szczególnym przeżyciem, tym bardziej, że Pan Bóg podarował nam piękną, jak na ten czas, pogodę.
W pielgrzymce wzięła udział ok. 50 osobowa grupa parafian.