Wigilia zesłania Ducha Świętego (24)

Wigilia zesłania Ducha Świętego

Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, rozpoczęła się 3 czerwca, wieczorną, sobotnią Mszą św. Po niej miało miejsce nabożeństwo godziny czytań, na które złożył się śpiew Psalmów oraz czytania: z Dziejów Apostolskich i rozważania św. Ireneusza. Śpiew Psalmów prowadziła wspólnota Psalterion, a na organach akompaniował ks. Paweł. Tej modlitwie z liturgii godzin przewodniczył ks. proboszcz.
Kolejną częścią wigilijnego czuwania była konferencja, którą wygłosił ks. Józef Habina – kapelan dziecięcego hospicjum im. ks. j. Tischnera. W pierwszej części podzielił się on swoim świadectwem i przeżyciami z posługi w hospicjum wśród chorych terminalnie dzieci. Szczególnie wzruszająca była opowieść o 14 letnim, niemym chłopcu, który przystępował I Komunii św., o jego dziecięcym, ale jednocześnie niezmiernie głębokim i radosnym przeżyciu tego momentu. W drugiej części ks. prelegent skupił się na jednym z symboli Ducha Świętego, jakim jest oliwa, roli tej substancji, pod postacią Oleju Krzyżma św., jakiego używa się m. in. podczas sakramentów inicjacji: chrztu i bierzmowania
Następnym elementem nocnego nabożeństwa była modlitwa o dary Ducha Świętego, podczas której zapalane były kolejne (z siedmiu, ustawionych na stopniach ołtarza) świece-znicze. Dopełnieniem próśb o dary Ducha Świętego, była modlitwa wstawiennicza, podczas której wierni podchodzili do kapłanów, a ci kładąc dłonie na głowie proszącego, zanosili modły do Ducha Świętego, o potrzebne dla nich łaski.
Ostatnią częścią wigilijnego czuwania była modlitwa Akatystem.
Akatyst, jest to pochodzący ze starożytnej bizantyjskiej liturgii hymn. Akatyst śpiewany jest zawsze na stojąco (stąd nazwa), w zależności od sytuacji, ku czci: Boskich Osób, Najświętszej Maryi Panny lub świętych – w tym nabożeństwie ku czci Ducha Świętego.

Liturgii przewodniczył ks. Paweł, a śpiew prowadziła wspólnota Psalterion. Podczas śpiewu, przy słowach alleluja, okadzana była dwoma kadzielnicami, ikona Trójcy Przenajświętszej (kopia słynnej ikony Andrieja Rublowa – Trójca Święta).
Wigilijne czuwanie zakończyło błogosławieństwo kapłana, jakiego udzielił omodloną ikoną, ks. Paweł.
Uczestnicy nocnego nabożeństwa, jako swego rodzaju pamiątkę spotkania, otrzymywali fiolkę z oliwą (wspomniany wcześniej symbol Ducha Świętego) oraz losowali karteczki z cytatami biblijnymi.

 

 

 

  • więcej zdjęć → zakładka Media