Rocznicowa pielgrzymka do św. Brata Alberta
Z racji przygotowania do obchodów rocznicy 100-lecia śmierci św. Brata Alberta Chmielowskiego (ur. 20 sierpnia 1845 w Igołomi, zm. 25 grudnia 1916 r. w Krakowie) parafie dekanatu Kraków-Prądnik zostały zaproszone do przewodniczenia modlitwie poprzedzającej jubileuszowe uroczystości. Nasza parafia udała się do sanktuarium św. Brata Alberta Ecce Homo przy ul. Woronicza w czwartek 17 listopada. Podczas Mszy św. o godz. 17.00 świętojańska wspólnota dziękowała Bogu za życie tego niezwykłego Świętego i jego dzieło związane z naszą prądnicką ziemią, a także za ostatnią dziękczynną pielgrzymkę na Jasną Górę. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. kanonik Jerzy Serwin, a współkoncelbrasami byli dziekan prądnickiego dekanatu ks. Dionizy Jedynak, proboszcz parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza i nasz wikariusz ks. Ryszard Gacek.
Przybyłych powitała siostra Teresa Maciuszek – Przełożona Generalna. Podkreśliła, iż kończący się Rok Miłosierdzia będzie niejako kontynuowany w Roku św. Brata Alberta, bowiem miłosierdzie było dla niego wiernym naśladowaniem Chrystusa, który kochał wszystkich ludzi, nawet tych , którzy się pogubili w swoim życiu, którzy byli wykluczeni ze społeczeństwa. Ks. prob. Jerzy Serwin podkreślił, że jesteśmy dumni z prądnickich świętych: św. Brata Alberta Chmielowskiego i bł. Matki Bernardyny Jabłońskiej – świadków wiary, miłosierdzia, nadziei, ufności, że są oni dla nas wzorami do naśladowania.
Kazanie wygłosił ks. Ryszard. Na początku zaznaczył, iż kończący się Rok Miłosierdzia nie oznacza końca naszego miłosierdzia wobec bliźnich. Nasze zadanie w życiu polega na tym, abyśmy mogli być świętymi, być zbawieni. W tej intencji musimy się żarliwie modlić do św. Brata Alberta. Nawiązując do przeczytanego fragmentu Ewangelii o dobrowolnym ubóstwie (Mk 10,17-30), zadał pytanie, czy z takim pośpiechem, jak ów człowiek biegł do Chrystusa, zanosimy modlitwy do Pana Boga? Kaznodzieja podkreślił, że Pan Jezus w tej scenie mówi o siedmiu przykazaniach, które dotyczą bliźniego, a tym samym zwraca naszą uwagę na czynienie miłosierdzia. Wzorem tego są dla nas święci Brat Albert i Franciszek, którzy naśladowali Chrystusa i nie przywiązywali wagi do spraw materialnych. A dzisiaj jesteśmy do nich tak przywiązani, że nie potrafimy żyć bez nich. Zatem wciąż musimy sobie zadawać pytanie: „Nauczycielu dobry, Jezu Chryste, co mamy czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”. Odpowiedzią musi być nieustanna modlitwa, w której powiemy wszystko Chrystusowi. Na zakończenie ks. Ryszard apelował, by odpowiedzieć sobie na pytanie o wypełnienie własnego powołania wyznaczonego nam przez Boga – jako osoby duchownej, życia konsekrowanego, czy świeckiego. A zadaniem wszystkich stanów jest osiągnięcie świętości.
W modlitwie powszechnej Bogu, poprzez wstawiennictwo św. Brata Alberta, polecano Ojca Świętego, biskupów, kapłanów, diakonów, duszpasterzy i wiernych parafii św. Jana Chrzciciela, czcicieli prądnickich świętych, ludzi młodych, a także zmarłych parafian i wszystkich zgromadzonych w sanktuarium Ecce Homo.
Na zakończenie ks. prob. Jerzy Serwin apelował do uczestników Eucharystii, by głosili wielkie dzieła Boże słowem, modlitwą i czynem miłości, zaś św. Brat Albert i bł. Bernardyna niech będą w naszym życiu obecni nie tylko w słowach, wspomnieniach, ale w naszej postawie życiowej. Podziękował także Siostrom Albertynkom za zaproszenie do wspólnej modlitwy, ks. dziekanowi za udział we Mszy św. oraz ks. Ryszardowi za płomienne kazanie.
Eucharystię zakończyło kapłańskie błogosławieństwo. Dopełnieniem nawiedzenia Sanktuarium przez wiernych świętojańskiej wspólnoty było oddanie czci prądnickim Świętym poprzez nabożne ucałowanie ich relikwii.
W pielgrzymce do św. Brata Alberta uczestniczyła spora grupa wiernych z naszej parafii, reprezentujących poszczególne wspólnoty, a wśród nich także przedstawiciele Rycerzy Kolumba, ich poczet sztandarowy, parafialne poczty sztandarowe oraz służba liturgiczna i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.
- wiecej zdjęć → zakładka Media