pielgrzymka do Mogiły

DEKANALNA PIELGRZYMKA DO MOGILSKIEGO SANKTUARIUM

Jak co roku, w oktawie odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego, Ojcowie Cystersi zapraszają na uroczystości poszczególne dekanaty Krakowskiej Archidiecezji. Parafie z Dekanatu Kraków-Prądnik, zaproszone zostały na 19 września, na wieczorną celebrację Najświętszej Ofiary.
Koncelebrowanej odpustowej Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz naszej świętojańskiej parafii Jerzy Serwin. W posłudze liturgicznej uczestniczył odbywający w naszej parafii praktykę, alumn piątego roku WSD naszej Archidiecezji Jan Truszczyński Wśród zgromadzonych pocztów sztandarowych z poszczególnych parafii, był obecny również i świętojański. Homilię wygłosił o. Tomasz, Jędruch , pijar, proboszcz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie.
Zaznaczył na wstępie, że trzeba pamiętać o Ewangelii Krzyża, gdyż jest to przypomnienie o miłości Boga do mnie oraz pytanie o moją miłość do Boga i bliźnich z jakim nastawieniem przyszedłem do tego Sanktuarium na Eucharystię. Czy mam świadomość swojej grzeszności i wszystkiego, co Chrystus uczynił dla mnie. Czy podobnie, jak grzeszna kobieta z czytanej Ewangelii (Łk. 7,36-50), jestem w stanie darować mu wszystko co uważam ca cenne? – pytał kaznodzieja. Ewangelia krzyża to także pytanie, czy innym pozwalam dotykać Chrystusa, czy nie oceniam innych. Czy moja wiara nie jest skostniała, czy nie ma niej przyzwyczajenia i rutyny?
Zrozumieć Ewangelię krzyża, to przyjąć, ze nie kończy się ona na samym krzyżu, ale prowadzi do zwycięstwa i zmartwychwstania. Przekonujemy się o tym prze Ewangelię codzienności, gdyż życie nie kończy się na wojnach, kataklizmach i tragediach, ale widać pomoc, zaangażowanie w niesieniu pomocy, współodczuwanie w potrzebie i solidarność, o czym mogliśmy przekonać się w ostatnich dniach – np. pomoc zwykłych obywateli , dotkniętych ostatnimi powodziami na Śląsku i Opolszczyźnie. Ewangelia Krzyża nie kończy się na drzewie śmierci, hańby i unicestwienia, ale prowadzi do życia , miłości i wywyższenia Zbawiciela – zbańczył o. Tomasz.
Po zakończeniu Mszy św. odprawiona została procesja eucharystyczna wokół kościoła. Po czym kapłani z asystą przeszli do kaplicy łaskami słynącego wizerunku Chrystusa Ukrzyżowanego. Tu główny celebrans, którym był ks. Jerzy Serwin, udzielił wszystkim błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego. Później wszyscy kapłani i pielgrzymi oddawali cześć relikwiom przez nabożne ich ucałowanie. W tym czasie odmawiana była prastara, odnosząca się do różnych momentów z historii naszej Ojczyzny, wzbogacona jednak o najnowsze wątki i wydarzenia, wspominająca współczesnych świętych i błogosławionych, litania do Cudownego Pana Jezusa Mogilskiego.

  1. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć